טיול באשדוד

יום טיול באשדוד? כן – בהחלט, לעיר השישית בגודלה שממוקמת בינות לחולות, יש הרבה מה להציע למטיילים המשפחתיים. חופים יפים, מרינה וטיילת, מוזיאונים ופינות ירוקות למכביר וגם – אחד מסמליה המפורסמים – הדיונה הגדולה!
חנן בר-און
 

חופים הם לפעמים

נגיע לאשדוד מכיוון צפון (כביש 4 במפה), ונפנה ימינה בצומת אשדוד לכביש 41 . הגענו לכביש החוף ולא בכדי: ביקור באשדוד ללא טעימה מחופיה אינו יכול להיות מושלם. לכן את טיולנו נתחיל בסמלה המסחרי של העיר.כדאי לציין, שכבר משחר ימיה ההיסטוריים של העיר, הייתה לנמל ולרצועת החוף של היישוב, חשיבות.
 
אם אתם רוצים להתרשם מהאזור המדובר, תוכלו כמובן לבקר באחד מששת החופים מוסדרים, לאורך רצועת חוף של כ-8 קילומטרים (מצפון לדרום): חוף מי עמי, לידו, אורנים, גנדי (לשעבר, הקשתות), י"א, וריביירה. רוצים ליהנות מאוויריה קוסמופוליטית? שוטטו להנאתכם בטיילת ( במפה, מרחוב יפה נוף בצפון ועד לחוף לידו בדרום ), מומלץ להגיע לשם לאחר השקיעה. כדאי גם לבקר במרינה על שלל סירותיה, ואולי ליהנות מקפה או בירה צוננת.
 

נקודות תצפית

לא הרחק מחוף ריביירה, בחלקה הדרומי של העיר, נמצאת מצודת אשדוד-ים, שנבנתה בתקופה הערבית הקדומה (640-1099 לספירה). כאן תוכלו לתצפת לסביבה, כשבמקום ניצב בגאון מגדל איתות שנועד להזהיר מפני התקפה על העיר. בסביבת המצודה נמצאים שרידי חומת-ים, ככל הנראה שרידי הנמל העתיק, ובמצודה שוחזרו שורות חדרים ונחשפו בה תנורי בישול ואפייה.
גבעת יונה היא נקודת תצפית נוספת שנמצאת דווקא מצפון לעיר, בסמוך לנמל אשדוד. בתקופת המנדט, השקיפו חיילים בריטים משם לעבר הים, בניסיון למנוע מהמעפילים להגיע לארץ. הגבעה הייתה קדושה למוסלמים, שלפי מסורתם במקום זה שוכן קבר הנביא יונה. בהתאם, נקרא בעבר המקום נבי-א-יונס, ועד היום מצויים שם שרידי מבנה הקבר, וכן בית קברות מוסלמי עתיק. במקום ישנו גן מטופח, והתצפית משקיפה על רובעי העיר ואף מחוצה לה - מפלמחים ועד אשקלון.
 

דגים ומפרשיות

אם אנחנו עדיין בסביבת רסיסי קצף הגלים, וריח המלח עדיין באף, הרשו לנו להמליץ לכם על מסעדת דגים טובה. מסעדת 'אידי דגים' שנמצאת ברחוב הבושם 6 שבאזור התעשייה 2, הפכה כבר לפני שנים לשם דבר ולמוקד עלייה (או ירידה, במקרה הנ"ל) לרגל לחובבי דגים ומאכלי ים. חוץ מגורמה, בימי חמישי בערב, המקום מציע לסועדים ליהנות משירי א"י ושנות ה-60. www.idiseafood.co.il
מול המרינה תוכלו להתפעל מכיכר המפרשיות (נקראת במפות גם כיכר ע”ש יהודי סלוניקי), שניצבים בה פסלים של האמן דני קרוואן.
 

כובשים את הסיטי

כעת, נעזוב את אזור הים ונמשיך לכיוון העיר עצמה שהיא כבר השישית בגודלה בארץ: גם לכרך יש מה להציע. נגיע לשדרות מנחם בגין המוריקות בדקלים, ונמשיך לכיוון לב העיר אשדוד. רובע הסיטי, על מבניו החדשים, ממוקם באזור התחנה המרכזית החדשה של אשדוד (רחוב הרצל 58 במפה ). בכיכר הסיטי הנמצאת מעל המנהרה, מצוי פסל חרוט שבקודקודו קרן לייזר המתנשא לגובה רב, ומקרין את הרוח המודרנית של העיר. ליד בית העירייה החדש ברחוב הגדוד העברי נמצא מוזיאון אשדוד, שמורכב למעשה משני מרכזים נפרדים.
 
בראשון, ע"ש קורין ממן (במפה, רחוב דרך ארץ 8), ישנה תצוגת קבע המשחזרת את התקופה הפלשתית, ובנוסף מוצגות תערוכות נודדות של אמנים צעירים וידועים כאחד.
שמו של השני - מרכז מונארט לאמנויות, והוא הוקם רק לפני מספר שנים. המבנה עצמו ייחודי בנוף, הן חיצונית וגם בפנים: שלושה-עשר חללי תצוגה פרושים על פני שלוש קומות, במבנה ספירלי פתוח. במוזיאון אמנות ישראלית ובינלאומית.
 

פינות ירוקות

עיר חולות? כן, אשדוד אכן מוקפת חול, אבל, היא עיר מאד ירוקה: יותר מ-2,500 דונם משטחי העיר הינם פארקים ירוקים, גני נוי ומתקני שעשועים. מזרחה מהמוזיאון ע"ש קורין ממן ובצמוד לשדרות משה סנה, נמצא פארק עד הלום. הפארק שגובל בפרדסים, מציע לכם להתרפק בנינוחות על הדשא וליהנות מהסביבה המטופחת ומושקעת, אפשר אפילו למנגל כאן – אם אתם רוצים. חובבי ההיסטוריה, ימצאו פה עמדות לחימה מתקופת מלחמת העצמאות.
אגב, צפונית מערבית משם, ברחבת החניה הגדולה של חוף לידו, פועל מידי יום רביעי משעות הבוקר שוק הומה, ואלפים פוקדים את המקום. אם אתם בענייני שווקים צבעוניים וססגוניים, אל תחמיצו.
אם נהנייתם מהירוק שבעיר אבל מעדיפים משהו 'אמיתי' יותר, סעו למבואותיה הצפוניים של אשדוד, שם מפעילה רשות שמורות הטבע והגנים את שמורת הטבע מבוא אשדוד-שיטה מלבינה. שמה של השמורה קשור לחורש עצי השיטה המלבינה הנדירים, שנמצאים בשפע ובנוסף להם תמצאו כאן גם עצי אירוס ארגמן. ואגב, גם בעלי החיים כאן ייחודיים למקום.
 
 

יש גם בעלי חיים

נחל לכיש, עובר בצפונה של אשדוד, בדרכו לים. בסמוך אליו, הוקם פארק לכיש אשדוד (פל"א). זהו פארק גדול ומטופח, חלקו טבעי וחלקו מלאכותי, וגן עדן לחובבי הטבע והירוק. אקליפטוסים יש שם בשפע, ולצד הנחל, צמחיית נחלים טיפוסית, וגם צמחיית חולות. מבין בעלי החיים הפוקדים את הפארק ישנם עופות מים. פה-ושם תוכלו ליהנות מצבי נחל, וזה עוד לא הכל: בפינת החי דישונים זברות ויענים- בטוח אטרקציה לכל המשפחה. למיטיבי הלכת, שמצוידים בכובע ומים בתקופה זו של השנה, נמליץ על הליכה במסלול אפיק נחל לכיש. אורך המסלול כשני ק"מ, או כשעתיים של הליכה מתונה, ששווה כל צעד.
 

מתנפחים ונהנים

אם אתם באזור פארק לכיש, שתדעו שגם לפעוטות ולילדים יש מה לחפש באשדוד, בעיקר בשבתות בבוקר. אולי לא רבים מכירים, אך פארק אתגרים בהחלט מהווה מקום מפלט של כיף והתרעננות, שיותיר אתכם ההורים, מרוצים מאד, ואילו ילדיכם יוציאו מרץ רב. המקום – שפתוח בשבתות – מציע אינספור חוויות כמו מתקני חבלים, סנפלינג, אומגה, וגם במגלשת מים ובריכות שכשוך, ושאר מתקנים. אם זה לא מספיק, אז גם פינת הליטוף והמתקנים המתנפחים, יעבירו לכם כמה שעות בכיף, עד שאתם או ילדיכם יישברו ויירצו ללכת.
הכניסה, בתשלום. www.hofit-etgarpark.com
 

להתגלגל על החול!

לקינוח, נקח אתכם מדרום לעיר, לאחד מסמליה המפורסמים של אשדוד שהוא ללא ספק פארק החולות אשדוד-ניצנים, או בשמו הבלתי-רשמי, 'הדיונה הגדולה'.
 
 
זהו אזור החולות הגדול ביותר שנותר במישור החוף: הדיונה משתרעת לגובה של 35 מטר ובסך הכל משתרע הפארק על פני 14,000 דונם שמזמינים להתגלגל עליהם בכיף. וזה לא רק חול וחול- החולות זרועים סביבם בשקעים קטנים. הללו קרובים למי התהום, ולכן נוצלו בעבר לגידולי ירקות ועצי פרי. עד היום נותרו בשקעים אחדים עצי דקל, גפנים, תאנים ועצי בוסתן. השקעים מכוסים בכסות צפופה של צמחיה, ויש גם בעלי חיים טיפוסיים.
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email