יום טיול בחדרה

באמצע הדרך בין תל אביב וחיפה ובצל הארובות הגבוהות, נמצאת חדרה, עיר קטנה על המפה, שלא מזוהה כיעד תיירותי. אבל, מסתבר, שניתן ליהנות מאד מיום כיף משפחתי שכולל קצת נוף אורבאני בעקבות דור המייסדים, ולא מעט נוף יער וחורש קסום עם מסלולי הליכה או רכיבת אופניים, וגם חניונים לעריכת פיקניקים
חנן בר-און
 

ראשית העיר

נתחיל את הטיול בחדרה במבנה מיוחד בעל רקע היסטורי, שמהווה באופן סמלי את ראשיתה של העיר. נגיע למרכז העיר חדרה למוזיאון הח'אן  ( ברחוב הגיבורים 74 במפה )ששוכן במבנה מרשים עשוי כורכר, שנבנה בימי העותומנים. המקום שימש בתחילה כחווה חקלאית, ובמהלך המנדט הבריטי אכלס את תחנת משטרת הרוכבים. המבנה מאובזר ב-26 חדרים ובחצר גדולה, שבתחומה הוקם בית כנסת בשנות ה-30. כאמור, כיום זהו מוזיאון שסוקר את תולדות העיר, ומצויד בארכיון עם מאות אלפי פריטים היסטוריים. מומלץ לבקר, ולהתרשם מהמוצגים במקום: אפשר ללמוד הרבה על הקשיים שעברו על מקימי העיר חדרה, שנלחמו בקדחת שזרעה בהם מוות, אך לא פחות מכך מהפורעים הערבים והבדואים. אם נסייר באזור הח'אן, נגלה שההיסטוריה נשתמרה להפליא – נגיע לצומת הרחובות הגיבורים פינת רחוב הנשיא וייצמן, ונוכל לראות עצי אקליפטוס שנטעו בימים ההם, בכדי לייבש את הביצות.
 

כבוד למייסדים

מתעניינים באדריכלות? תוכלו למצוא בסביבה בתים אחדים שתוכננו בהשראת סגנון הבאוהאוס, שהגיע לישראל בשנות ה-30 של המאה ה-20. לכבוד מקימי העיר חדרה, תוכנן גן המייסדים ע”י האמן דני קרוון (ממוקם במפה, בין שדרות רוטשילד לרחוב הבנים). במרכז הגן אנדרטה עם שלושה אלמנטים מייצגים: בריכה, מסמלת את הביצות שהיו כאן, עמוד שמסמל את עצי האקליפטוס, וקשת, שמסמלת את קשתות בית הח'אן. את הגן חוצה דרך עפר לבנה, זכר לימי העיר הראשונים, ועוד פריטים סמליים מההיסטוריה של העיר.
 

מגוון קרקעות ועצים

עד כה, טעמנו מהנוף האורבאני, אבל מאד כדאי לצאת למרחבים הירוקים שיש לחדרה וסביבתה להציע. צמוד לעיר, משתרע פארק השרון, שמתפרס על פני שטח של 6,000 דונם, וממוקם בין מכמורת לבין הכפר הערבי ג'סר א-זרקא.
 
 
הפארק הזה הוא למעשה שמורת טבע קסומה שמציעה מסלולי טיול בין מרחבים ירוקים, עצים וצמחייה עבותה. תמצאו כאן גיוון בסוגי הקרקע - גבעות כורכר ומצוקי חוף וגם מגוון מרשים של עצים, כמו חרוב, אלת המסטיק. אם אתם מגיעים בחורף או תחילת האביב, כדאי להתרשם מהבריכה הגדולה שאינה אלא שלולית ענק ששטחה 200 דונם.
אל הפארק נגיע מכיוון תחנת הרכבת של חדרה (על כביש מחלף אולגה- צומת חדרה) או מדרך העפר שליד תחנת הדלק שמדרום לצומת חדרה.
 

היער והנחל של חדרה

בסמוך לפארק נמצא גם יער חדרה, הממוקם דרומית-מערבית לעיר, והוא אחד היערות המפורסמים בארץ, וההיסטוריה שלו קשורה לימיה הראשונים של העיר. 1,400 דונם של עצי אקליפטוס נטועים כאן, אותם נטעו חלוצי העיר בשנת 1896 במימונו של הברון רוטשילד, כחלק מפרויקט ייבוש הביצות. יער חדרה היה יער האקליפטוסים הראשון בארץ, אך האקליפטוסים לא פתרו לגמרי את בעיית הביצות: זו נפתרה הודות לשיטות מתקדמות לניקוז מים. כיום, עומדים לרשותכם שני חניונים של קק"ל, ותוכלו ליהנות מצילם של עצים נוספים ובהם חרוב, אלון, וזית. פעילות אידאלית למטיילים – מלבד פיקניקים בחיק הטבע – מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים.
 
בסמוך לפארק חדרה, נמצא נחל חדרה. מקורו של הנחל שזורם לאורך חמישים ק"מ, בגבעות הרי השומרון. בדרכו אל הים מתנקזים לנחל חדרה ערוצים אחדים ובהם נחל עירון (ואדי ערה). הנחל, שהיה תמיד ידוע לשמצה בשל ריחו הלא נעים, מהווה מוקד משיכה למטיילים, ולאורכו התגלו ממצאים ארכיאולוגיים, חלקם בני 18,000 שנים. קק"ל מתחזקת באזור את פארק נחל חדרה. הפארק מציע בין היתר מסלול טיול רגלי שאינו תובעני מדי, ודורש בערך 4 שעות הליכה (עם מסלולים מסומנים), כשמסביב נוף נחלים טיפוסי. חובבי העופות, יוכלו לתצפת על ביצניות, חופיות, סופיות ואגמיות, ובחודשי הקיץ גם אנפות ועורבים. חגיגה לעיניים!
 

יהושע ואולגה

היזם ש"דחף" את רוטשילד לביצוע הפרויקט היה לא אחר מיהושע חנקין, גואל האדמות המפורסם. מעניין לדעת, כי השכונה גבעת אולגה הנמצאת כשני ק"מ ממערב לחדרה, נקראת על שם אשתו אולגה, שהייתה המיילדת העברייה הראשונה. חנקין בנה לאשתו האהובה בית, אם כי בני הזוג לא התגוררו שם מעולם. כיום, את המקום הבנוי בסגנון באוהאוס ואשר שופץ, מפאר בית הקפה-מסעדה 'בית חנקין'. ניתן להגיע לשם אם פונים מכביש החוף במחלף אולגה, ונכנסים דרך שער פרויקט כפר הים.
על פני שטח של 100 דונם, נטעה אולגה חנקין חורשה, והקימה במקום מעין חווה חקלאית עם מטעים ועצים. החווה פעלה עד מלחמת העולם הראשונה, וכללה בתחומיה את בתי העובדים, אולגה קראה למקום חפציבה, מתוך פסוק שנלקח מספר ישעיהו.
 

חשמל זורם שם

חברת החשמל שיקמה ושחזרה את האתר הקסום, בשיתוף המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות. כיום ניתן לראות את משאבות המים פועלות שוב, ומומלץ לבקר במרכז המבקרים חדש, המאפשר הצצה לראשית המאה הקודמת.
לא הרחק משם, על חוף הים הסמוך למחלף קיסריה, קשה לפספס את ארובותיה של תחנת הכוח, הסמל המסחרי של העיר חדרה. זהו 'אורות רבין', אתר ייצור החשמל הראשון במדינה, וגם הגדול ביותר. חברת החשמל מקיימת במקום סיורים מעניינים, בהם ניתן ללמוד על תהליך הפקת החשמל, ועל הניסיון לצמצם את זיהום האוויר, ואת הפגיעה בסביבה.
 
 

ילדים בעקבות תפוזים

נהניתם מחדרה, אבל יש לכם תחושה שהילדים שלכם לא זכו לתשומת הלב הראויה? אולי כדאי לקחת אותם לפארק השעשועים 'שביל התפוזים'. www.shvil-hatapuzim.com
המקום, שהוקם בלב פרדסים שנטעו מייסדי העיר חדרה, משתרע על פני 10 דונמים ובנוי באווירה טבעית וכפרית. ילדיכם יוכלו לנהוג על מכוניות חשמליות או על טרקטורנים, להתנדנד ולקפוץ על טרמפולינות, וליהנות ממגוון רחב של אטרקציות. במהלך החורף, ההורים והילדים יחד יכולים להצטרף לקטיף הדרים משותף, ובימי הקיץ החמים אפשר לנצל את בריכת המים, המגלשה וחדר הגשם. הפארק פתוח בשבתות, הכניסה כרוכה בתשלום.
איך מגיעים: אם אתם באים מכיוון כביש החוף, יורדים במחלף קיסריה ונוסעים על כביש 65 כ-4 ק''מ עד תחנת הדלק שבצד ימין. כאן תראו שלט הכוונה המפנה ימינה לכיוון הפארק.
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email