יום כיף בבאר שבע וסביבותיה

העיר באר שבע מוקפת במדבריות חול, ומזוהה בעיקר עם אוניברסיטת בן גוריון, וגמלים...אבל, בטיול שלנו נראה לכם שגם לבירת הנגב ולסביבותיה יש קסם רב, והרבה מה להציע למטיילים. אז קחו מפה (או GPS) וכוונו דרומה
חנן בר-און
 

נווה מדבר

לכיוון העיר באר שבע נגיע מכיוון צפון (כביש 40 במפה), אך בטרם נכנס לעיר עצמה, נפנה שמאלה על כביש 60 ונסע כברת דרך קצרה עד לגן התעשייה של עומר, ששוכן בדיוק ממול ליישוב המבוסס. אפשר לקרוא למקום הזה נווה מדבר – שמציע בלב המדבר מדשאות ירוקות ומרהיבות שיאפשרו לכם לנוח ולהתרענן מהנסיעה הארוכה, או לשוטט בינות לפסלים מודרניים מעניינים שניצבים שם.
 
הגן שהוקם ב-1995 וזהה במתכונתו לגני התעשייה שבתפן ובתל-חי מהווה מקום משכן לתעשיות עתירות ידע, אך גם מציע חווייה אמנותית. המוזיאון הפתוח מציע תערוכות קבועות ומתחלפות של ציור ופיסול, וגם אוסף מכוניות עתיקות (חלקן נדירות) ששוחזרו בקפידה. ביקור במוזיאון בהחלט מומלץ לחובבי אמנות ורכב קלאסי.
 
 

של מי הבאר הזו?

כעת, נמשיך את טיולנו לכיוון באר שבע, וכביש 60 יכניס אותנו לתוך העיר. נגיע לבאר אברהם ( כתובתה במפת באר שבע: דרך חברון 1), זו אחת הנקודות ההיסטוריות והמעניינות של באר שבע שנמצאת צפונית לנחל באר שבע – הנחל האכזב שחוצה את העיר.
 
כאן, לפי המסורת, חפר אברהם אבינו באר. ומכאן נובע גם מקור שמה של העיר כפי שניתן ללמוד מהמקרא: לאחר שאברהם התעמת עם אבימלך על שרועיו גזלו את הבאר שחפר, כרתו השניים ברית, ואבימלך לקח ממנו את 'שבע כבשות הצאן', לעדות כי הבאר נחפרה על ידי אברהם.
הבאר שעומקה 13.5 מטרים ( מהם כ-5 מטרים חצובים בסלע ), ניזונה ממי-התהום המחלחלים באדמה ונשתמרה לאורך מאות שנים בצורתה המקורית.
בבאר אברהם מרכז מבקרים מוסדר ששופך אור נוסף על הבאר ומקורה באמצעות חיזיון אורקולי.
 
מכאן, תוכלו לצאת לסיורים מודרכים בעיר העתיקה של באר-שבע, שנמצאת ממש בסמוך. מול מרכז המבקרים, נמצאת חורשת פעמון החירות, ואם החום כבד עליכם, אולי תנצלו את המקום והזמן בשביל להתרענן בצל עצי האקליפטוס שבמקום.
 

העיר העתיקה

נמשיך למתחם העיר העתיקה, אפשר לחנות באחד הרחובות ולבצע סיור רגלי. כאן, מתגלים במלוא הדרם, שורשיה התורכיים של העיר.
 
התורכים החלו לבנות אותה כמרכז מִנהל בשנת 1880 והפכו אותה לעיר בשנת 1901. כוונתם הייתה לתכנן כרך אירופאי - בהשפעת עמיתיהם הגרמנים. התוצאה: הרחובות רחבים וישרים, מצטלבים במרווחים מדודים והבתים, בתי אבן ישנים ויפים.
 
הרחוב הראשי, כיום מדרחוב קק"ל במפה, הוביל מבאר אברהם שעל גדת נחל באר-שבע עד לבניין הממשל העותמאני, הסראיה, שממוקם ברחוב הרצל 30, ומשמש כיום כתחנת משטרת העיר וכמפקדת פיקוד דרום. מול המשטרה, מתנוסס לו המסגד הגדול, שנבנה בראשית המאה העשרים והוא נטוש כיום. צורתו אופיינית למסגדים תורכיים מאותה תקופה. ברחוב העצמאות 60, נמצא בית המושל התורכי, שנבנה בשנת 1906 וכלל אגף לקבלת קהל או פגישות רשמיות. המבנה שעבר שיפוץ משמש כיום כמוזיאון הנגב לאמנות,
 שמציג תערוכות אמנות מתחלפות.
 

רכבות שכבר לא נוסעות

בתחילת 1915 - במהלך מלחמת העולם הראשונה- החליטו התורכים ובני בריתם הגרמנים, על הקמת מסילת ברזל שתקשר עם מצרים ודמשק. בבאר-שבע, הוקמה תחנת רכבת מרשימה עם טרמינל, בית למנהל התחנה, מגדל מים לקטרים, בית מלאכה לשיפוץ קטרים ומחסנים ועוד.
התחנה שימשה גם את הבריטים בימי המנדט, ומאוחר יותר את הצבא המצרי, ומאז שחרור האזור, את צה"ל, שהחזיק במבנים עד לאמצע שנות השבעים. מתחנת הרכבת התורכית המפוארת, שהייתה מהראשונות בארץ ישראל, נשאר כיום רק מגדל המים. חבל.
ואם סיפרנו על התחנה, כדאי לקפוץ ולראות את הגשר התורכי, שנמתח מעל נחל באר-שבע, והוא ללא ספק אחד הסמלים של העיר. בסמוך לו, ישנו גם גשר מודרני.
 
עיר גמלים?
אבל, לא רק התורכים הטביעו את חותמם על העיר. באר שבע נקראת עיר הגמלים, ויש בכך צדק מסוים: לבדואים דומיננטיות רבה באזור. למעשה, מרבית שטחה נרכש מידי שבט על עזזמה הבדואי.
הבדואים הפעילו במקום שוק החל מ-1905 והשוק המפורסם קיים במתכונתו הנוכחית (פחות או יותר) עד היום. נפנה שמאלה על שדרות דוד חכם, לכיוון השוק הבדואי החדש שנמצא במבואותיה הדרומיים של העיר, ליד שטח מסחרי.
 
ישנה בסמוך רחבת חנייה מספקת, ושווה לספוג את הריחות, הצלילים, והטעמים – השוק פעיל בימי חמישי. אם אתם רוצים להרחיב את הדעת על מורשת ותרבות הבדואים, מומלץ לקפוץ למרכז ג'ו אלון שנמצא צפונית לבאר שבע, בסמוך לקיבוץ להב
 
 
הנצחה של גבורה
נמשיך לעמק שרה על כביש 25, בדרום-מערב העיר באר-שבע. בצומת יצחק מצליח שנקראת גם צומת בית אשל נפנה שמאלה לדרך יגאל אלון, ונגיע לרחוב שלושת המצפים. משם, דרך גישה למצפה בית אשל – אתר שהוקם בשנת 1943 ושימש כאחד משלושת המצפים באזור, יחד עם רביבים וגבולות, כדי לייהד את האזור.
 
במלחמת העצמאות המקום כותר בידי הצבא המצרי והופגז קשות. המגנים החזיקו מעמד, אך היישוב נהרס. מאז, האתר ששטחו 40 דונם נותר שומם, ורק שרידיו מספרים את הסיפור. מסביב לו הקימה קק"ל חורשת אקליפטוסים, לרווחת המטיילים באזור.
נקודת ציון אחרת שקשורה אף היא למלחמת העצמאות היא אנדרטת חטיבת הנגב, בעיצובו של האמן דני קרוון. היא נמצאת על גבעה מצפון לעיר, לא הרחק מתחנת הרכבת באר-שבע צפון. האנדרטה הנמצאת על גבעה שמתנשאת לגובה 369 מטר ומאפשרת תצפית יפה לעבר העיר. יש כאן 18 אלמנטים שונים, לכל אחד מהם משמעות סמלית. האנדרטה מנציחה את זכר הלוחמים של חטיבת הנגב של הפלמ"ח שנפלו במהלך הקרבות לשחרור הנגב במלחמת העצמאות. לוחמי החטיבה כבשו את באר-שבע במסגרת מבצע יואב. האנדרטה מאפשרת תצפית יפה לעבר העיר, ואפילו עד אופקים.
 
5 דקות מבאר שבע!
נצא מהעיר באר שבע לכיוון מערב, אך לא נתרחק. דרך ג'ו יוסף אלון מתחברת לכביש 2357 שמובילה לקיבוץ חצרים. בסמוך נמצא מוזיאון חיל האוויר שמאד מומלץ לבקר בו.
"חמש דקות מבאר שבע!” כבר הפך לסלוגן מפורסם וכמעט שחוק, שהגה בשעתו דוד טרנר, שהיה ממקימי מוזיאון חיל האוויר שבחצרים, ומאוחר יותר גם ראש העיר באר שבע.
המוזיאון שהוקם בשנת 1991 מציג לא רק תמונות, מסמכים, סרטים ופריטי ציוד שמתארים את מורשת חיל האוויר, אלא גם את השותפים עצמם למורשת המפוארת - מטוסים ומסוקים אמיתיים ששרתו בחיל, חלקם עד לתקופה האחרונה.
 
המקום מומלץ לכל המשפחה ובוודאי גם לילדים קטנים שעשויים להתלהב מאד, ואסור לשכוח כובע ושתייה קרה, כשמשוטטים בקיץ הלוהט בין כלי הטיס. למרבה הצער, המוזיאון פתוח רק בימי חול, וסגור בימי שבת.
 
 
 
 
 
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email