מסלול טיול ג'יפים באזור שדה-בוקר – בקעת צין

בחרנו עבורכם מסלול מעניין המיועד לרכבי שטח, ומאופיין בדרגת עבירות קלה עד בינונית. אזור שדה בוקר ורמת הנגב מהווים מוקד משיכה למטיילים רבים, ולא בכדי: נופי הבראשית מהממים, ולמרות הצחיחות המדברית, אפשר ליהנות לאורך המסלול ממעיינות מרעננים שצצים להם באמצע הישימון
חנן בר-און
 

בצל עצי האשל

נרד דרומה אל הנגב בכביש 40. כ-40 ק"מ מדרום לבאר שבע, מול הכניסה לקיבוץ שדה בוקר נעצור להתרענן בחניון הרועה שנמצא במפה ממערב לכביש, ומול הפנייה לצריף בן גוריון. (לשדה בוקר, נחזור בסוף הטיול)
זו למעשה חורשה עם עצי אשל, שהוקמה ע"י קק"ל, ומהווה בסיס יציאה אידאלי לטיולים באזור.
תמצאו כאן מתקנים שונים לפיקניק ואפילו מתקני שעשועים לילדים, שבוודאי כבר הספיקו להשתעמם בנסיעה הארוכה והמונוטונית.
 
 

עולים על דרך המלך

לאחר שהתרעננו, נתחיל בנסיעה. נפרד מחניון הרועה, נמשיך על כביש 40 דרומה, ונסע בערך 2 ק"מ, עד שנזהה שלט הפנייה גדול למעלה צין. אל חשש, הדרך הזו אידאלית לג'יפאים מתחילים וחובבים, ולא צריך להיות שועל שטח בוגר סיירת בשביל לקחת בה חלק... מעלה צין הוא קטע מדרך קדומה ששמה 'דרך המלך' או דרב א-סלטאנה. הדרך שעוברת בבקעת צין ומקשרת בין שדה בוקר לעין יהב של ימינו היא אחת מתוך דרכים רבות שחיברו בין ממלכת אדום (כיום, דרום מערב ירדן) לבין הים התיכון, והיא שימשה אינספור שיירות של אנשים וגמלים עמוסי סחורות. היא ככל הנראה חלק מדרך הבשמים, שהובילה לבונה ממזור חצי האי ערב (המדינות עומאן ותימן של ימינו).
נמשיך על דרך מישורית המסומנת בשחור בערך 3 ק"מ נוספים. אפשר להחנות את הרכבים, ובמרחק הליכה קצר להגיע לנקודה שמאפשרת תצפית מרהיבה לכיוון נחל צין והמצוקים שלצידיו. כמה מילים על נחל צין. זהו נחל אכזב, אחד הארוכים בנגב – 120 ק”מ אורכו. נתיב זרימתו מצפון למכתש רמון ועד לערבה ולאזור דרום ים המלח, דרך שדה בוקר.
כעת, הדרך מאפשרת שילוב הנעה 4X4.
 

נווה במדבר

לאחר שנסיים קטע נסיעה במורד, נגיע לאחד מערוציו של נחל צין, ונחצה את הערוץ. בהמשך הדרך – כמה מאות מטרים לפנים נזהה מעין צומת פרשת דרכים. נפנה ימינה ונעקוב אחרי הסימון הכחול, בערך קילומטר וחצי של נסיעה.
 
נמשיך בנסיעה מרחק של בערך 4 ק"מ, כשבמהלך הנסיעה נתעלם משילוט שמפנה ימינה לשביל עם סימון אדום. נמשיך בנסיעה עד שנגיע לחנייה של עין עקב. זהו מעין נווה מדבר שבולט מאד על רקע הצחיחות שמסביב, ומשופע בצמחייה צפופה של עצי אשל ודקלים. במקום אפילו בריכת מים גדולה ועמוקה ומפל שגובהו כ-10 מטרים, שמניבים מים בכל ימות השנה. אפשר לדמיין איך נווה המדבר הזה הציל בימי הקיץ הלוהטים את אנשי השיירות של ימי קדם לאחר שגמעו מרחק הליכה רב, ומומלץ מאד להתרענן.
 

חניית לילה

בחזרה לרכבים. נניע ונסע כברת דרך בחזרה על הסימון הכחול, עד לאותו סימון אדום (ממנו התעלמנו לפני כן) שמראה פנייה שמאלה. נמשיך מערבה על נחל צין בערך כ-4 ק"מ. אפשר להגיע ולחנות בחניון הסרפנטינות שנמצא בסמוך לכביש המוביל לעין עבדת.
זהו חניון מוכרז שמאפשר עצירה לפיקניק ואפילו הקמת מאהלים ללינת לילה, שהיא לינה מאד ייחודית בשטח המדברי.
בחניון הנ"ל אין מים זורמים או מתקנים כלשהם, אך ניתן להבעיר אש ולבשל. אגב, אסור להפעיל גנרטורים. מכאן, אפשר להמשיך ולנסוע לגן לאומי עין עבדת, שהוא שמורת טבע משופעת במעיינות, בצמחייה וגם בעופות דורסים ובבעלי חיים שונים, בהם יעלים.

 
מורשת הזקן
את הטיול אפשר וכדאי מאד לסיים בביקור בצריף של בן גוריון. למעשה, שדה בוקר הוא הקיבוץ ששמו נקשר באופן אינסטינקטיבי עם בן גוריון, שהראה דוגמא אישית והתיישב שם בשנת 1953. כדאי לבקר באחוזת קברי דוד ופולה בן גוריון, ליהנות מסיור מודרך במקום, ומתצפית מרהיבה לכיוון מצוקי נחל צין.
במקום נמצאת גם מדרשת שדה בוקר שהוקמה ב-1964 וכוללת כיום את המכון לחקר המדבר ובית ספר שדה הר הנגב וכמו כן את המכון למורשת בן גוריון.
 
חוויה בחווה
אם אוהלים ושקי שינה זה נועז מדי בשבילכם, ובית ספר שדה לא בטעם שלכם, אולי תבדקו את האופציה ליהנות מלינה בצימרים ייחודיים ומפנקים בלב המדבר - כדאי לנסות את חוות נחל חוורים, שנמצאת לא רחוק. כ-5 ק"מ מדרום למדרשת שדה בוקר, נפנה שמאלה בצומת עין עבדת עליון, נפנה שוב בדרך עפר, נמשיך עימה עוד כ-2 ק"מ עד שמגיעים לחוות נחל חוורים.
מלבד לינה וארוחות בוקר, המקום שהוקם על שרידי חווה נבטית קדומה מציע גם
סדנאות ללימוד הפקת שמן זית.
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email