מסלול טיול – טבריה והחוף המערבי של הכנרת

העיר טבריה הייתה תמיד על המפה – כיעד תיירותי מעין כמוהו. אבל, טבריה וסביבותיה זה לא רק מסעדות דגים ובתי מלון – בנינו לכם מסלול מרתק בחלקה המערבי של הכנרת, שמשלב תענוגות רטובים אך גם טעימה מההיסטוריה, מהארכיאולוגיה ומהטבע שמציע האזור
חנן בר-און
 

על שפת ים כנרת

את טיולנו נתחיל במושבה כנרת, שנמצאת כפי שמעיד שמה וכפי שרואים בבירור במפה, לשפת ים כנרת, וליתר דיוק, על חופה הדרום מערבי של הימה. נגיע לשם מדרום מכיוון בית שאן על כביש 90 או ממערב, מכביש 767 שיוצא מכביש 65 ומתפצל בצומת כפר תבור. המושבה הפסטורלית והירוקה הוקמה ב-1908 כיישוב חקלאי, ומונה כיום כ-600 תושבים. אפשר לעצור להתרעננות, וכדאי לבקר במוזיאון ובארכיון חצר כנרת, שנותן טעימה על חיי המייסדים. לצד עצי דקל מצלים, נמצא בית שמשפחת טריידל מגרמניה הפכה ב-1912 לבית מלון, ועליו כתב המשורר יעקב פיכמן את השיר הנודע 'על שפת ים כנרת, ארמון רב תפארת'...כנרת הוותה תחנה חשובה בתולדות ההתיישבות הציונית ותנועת העבודה, והתגבש בה גרעין חלוצי שניסה לראשונה לבנות מסגרת חיים שיתופית – מסגרת שהובילה מאוחר יותר להקמתם של הקיבוצים.
מומלץ לבקר גם ב'תמר בכפר', מרכז מבקרים שמציג את תנובת הצפון. תוכלו לקנות תמרים מקומיים וגם ללמוד על ההיסטוריה של האזור. (04-6709954 ) ואם נדלקתם על המקום ובא לכם עוד, תוכלו להישאר ללון באחד מהצימרים שבמושבה.
 
 

חופים ומרחצאות

מהמושבה כנרת (ראו מפה), נעפיל בכביש 90, שצמוד למימי הכנרת. אם אתם בענייני רחצה או קמפינג בחופי הים, תוכלו לעצור באחד החופים המוסדרים שלאורך המסלול: כחל, שלדג, צנברי, שחף, ברניקי, שקמים ואחרים. למרבה הצער, חופים אלו – כמו רבים מחופי הכנרת – מציעים כניסה בתשלום.
לא הרחק מהכניסה הדרומית לעיר טבריה, נמצא גן לאומי חמת טבריה.
זהו מתחם שמתבסס על 17 מעיינות חמים טבעיים, ששימש כמעיינות מרפא כבר בתקופות קדומות. בגן הלאומי נמצאים שרידי בית כנסת מהמאה ה-3 לספירה, שהתגלה ב-1920, ושכולל רצפת פסיפס מרהיבה שמתארת בין השאר גלגל מזלות. במקום נמצא מוזיאון חמאם סולימן. אם אתם רוצים ליהנות מסגולתם של המעיינות החמים, סעו לא הרחק, לחמי טבריה. זהו ספא מודרני הכולל בריכות טיפול והנאה לכל המשפחה. כאמור, המים מגיעים מ-17 מעיינות כשהם בטמפרטורה יחסית גבוהה ( 60 מעלות ), ועוברים במקום קירור עד ל-37 מעלות.
 

הילולה כל השנה

לא הרחק מחמת טבריה, נמצא קבר רבי מאיר בעל הנס, שהוא אחד מעשרות קברי צדיקים שפזורים בצפון הארץ. רבי מאיר שהיה תנאי , נודע בתלמוד כמי שעשה ניסים וריפא חולים. הקבר בעל הגג הקמור שצבעו כחול, מהווה מוקד עלייה לרגל בכל ימות השנה ובעיקר בהילולה שמתקיימת כחודש לאחר חג הפסח, שנחשב ליום פטירתו של רבי מאיר. אפשר להחנות את הרכב בחנייה רחבת-ידיים בסמוך, ולהתרשם מקדושת המקום, או לכל היותר מהמסורת החזקה שמושרשת שם. במתחם נמצא בית כנסת וישיבה וגם שני מתחמים, אגף אשכנזי וספרדי.
 

טבריה – ישן וגם חדש

מקבר רבי מאיר בעל הנס, נמשיך לעיר טבריה הסמוכה. כאן, נוכל ליהנות משילוב יוצא דופן של ישן וחדש, כשהמוטו הכללי הוא תיירותי, כמובן.
אם אתם מעדיפים ישן, תוכלו להתרשם בין השאר מחומות העיר העתיקה וממבנים ומצודות עתיקות. נגיע מרחוב דונה גראציה ושם תתגלה בפנינו חומה צלבנית ששופצה ושודרגה ע"י השליט הבדואי דהר אל-עומר במאה ה-18. בסמוך, מגדלי שמירה שאחד מהם נקרא המגדל הנטוי, וממוקם בקצה המזח והחומה של הכנסייה היוונית האורתודוכסית. אל-עומר היה שליט הגליל ופיתח את טבריה (וגם את חיפה ועכו), אך מאידך גם קרא ליהודים לבוא ולהתיישב שם.
אם אתם חובבי ארכאולוגיה, סעו למלון טוליפ. בסמוך נמצא הפארק הארכאולוגי שבמרכז העיר העתיקה. הפאר כולל שרידי בית כנסת יהודי מהמאה ה-6 לספירה, שרידי מבנים מהתקופה הצלבנית, ואפילו שרידי בית ובו מקווה.
אם אתם מעדיפים חדש, הרי שהעיר טבריה על שלל מלונותיה, והאטרקציות התיירותיות שבה, בהחלט עשויה לעניין כל טעם וקהל יעד. מי אמר מסעדות דגים? אולי שייט בכנרת? www.tiberias.muni.il
 

היער הקסום

נמאס לכם מהנוף האורבני? אולי אתם רוצים להימלט מהחום הטברייני לכיוון אתר מוצל יותר? כדאי לטעום מהירוק שיש לאזור להציע. ממערב ומדרום לעיר טבריה משתרע יער שווייץ, שהגישה איליו מאפשרת בין השאר בדרך חדשה שתחילתה בבית הספר 'הר נוף' שבעיר ( רחוב מורדות טבריה 341 במפה). זהו אתר קסום ומומלץ של קק"ל ששטחו 3,000 דונם והוא כולל מצפורי נוף, דרך נופית ושולחנות פיקניק לרווחת המשפחה. ביער תמצאו עצי שיטה, אלה, חרוב, ברוש ואחרים. מעבר לפן האסתטי, ליער הזה חשיבות במניעת סחף של בוץ בימי גשם. אם אתם לא בעניין של פיקניק, רוגע, או התפעלות מנופי הכנרת, אפשר לצאת מהיער לאינספור מסלולי טיול רגליים. אגב, כנראה שאין סנטימטר רבוע במדינה שלנו שאין בו עדות היסטורית להתיישבות – גם כאן, שרידים ארכאולוגיים שנחפרים ומשוקמים ע"י רשות העתיקות.
 

לינה כפרית מישהו?

את טיולנו נחתום בנקודה צפונית על חוף ימה של הכנרת. נסע מהעיר טבריה בערך 13 ק"מ צפונה, עד לחוף גנוסר, שנמצא בסמוך לקיבוץ גנוסר. גם החוף הזה אינו חופשי לשימוש, אבל הוא לכל הדעות מומלץ מאד. המקום עצמו מטופח, וכולל 40 דונם של מדשאות. המתחם נעים מאד לשהייה משפחתית במהלך יום שלם הכולל גם פיקניק, וניתן גם ללון שם, באחת משתי צורות: לינה במלון – שהוא מומלץ בהחלט, אם כי אינו מהודר - מלון 'נוף גנסור', הכולל 161 חדרים ברמות ארוח שונות. מעדיפים סגנון שונה וכפרי יותר? תוכלו ללון בפונדק גנוסר המציע לינה כפרית.
במקום משתרעת חורשת אקליפטוסים שנקראת 'חורשת הפלמ"ח' שהוקמה בראשית שנות ה-20 של המאה הקודמת, ושימשה לאימוני הפלמ"ח.
  

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email