מסלול טיול – צפון רמת הגולן

כשברקע הר החרמון, נטייל הפעם בצפון רמת הגולן, מסלול נסיעה וסיור רגלי עמוס בנופים ובאתרים. נטייל בין נחלים, בריכה טבעית, וגם שמורת טבע עם בעלי חיים וחורש קסום. זוהי ממלכת הדרוזים, ונטעם מאורח חייהם וגם ממטעמיהם, ונחתום את הטיול גם במורשת שלנו, מורשת קרב של עוצבת השיריון ברק
 

נחל סער

מסלול נסיעה צפוני ומרתק שתחילתו בנסיעה מהעיר קריית שמונה, ממנה נפנה מזרחה בכביש המתפתל (כביש 99 במפה), וסופו בכפר הדרוזי מסעדה. נחלוף על פני הקיבוצים הגושרים, דפנה ודן ונגיע לצפון רמת הגולן.
אם אתם אוהבים טיולים רגליים, מומלץ לא לפספס את נחל סער שמסלולו במפגש שבין רמת הגולן והר החרמון. בכדי להגיע לתחילתו, נפנה שמאלה על הכביש המוביל לכפר הדרוזי הקטן עין קנייה.
 
לאחר נסיעה של ק"מ נגיע לגשר הידידות, שנבנה לאחר מלחמת ששת הימים למען תושבי האזור הדרוזים, ומכאן שמו. נחל סער הוא נחל אכזב – הוא מלא במים בעיקר בחודשי החורף והאביב, ואחר כך מהווה יעד נהדר למסלול הליכה מרשים ולא קשה מדי, אידאלי למשפחות. מרחק ההליכה מגשר הידידות ועד למפל סער הוא כ-3.5 ק"מ, בערך שעתיים וחצי עד שלוש שעות, בדרך מספר טחנות קמח ומפלים.
 

מסעדה וברכת רם

בין אם טיילנו בנחל סער, ובין אם אם וויתרנו על החוויה, נחזור לכביש 99 וניסע עימו עד צומת הכפר הדרוזי מסעדה, מסלול נסיעה לא ארוך. אפשר לעצור במסעדה בשביל לאכול ולהתרענן, או להמשיך לברכת רם הסמוכה.
בעצם, אפשר לשלב את השניים, פחות או יותר: לאכול במסעדה של סלים שופי המשקיפה לבריכה. ברכת רם היא בריכה טבעית, נמצאת באזור של סלעים וולקניים וייתכן והיא בעצם לוע הר געש, על כל פנים היא מהווה שמורת טבע ומלאה מים בכל ימות השנה. ה
 
דרוזים מאמינים שמקור מימיה המתוקים, בנחל הבניאס. עומק המים כאן 6 עד 10 מטרים, והם משמשים בין השאר להשקיית השדות שמסביב, ותמצאו כאן גם סירות ואופנועי ים. כמה מאות מטרים אחרי הבריכה, בדרך לכפר מג'דל שאמס, נמצא קבר הנביא יעפורי, מחסידי מוחמד שלפי האמונה דגל בערכי מוסר גבוהים. ב-25 באוגוסט בכל שנה, עולים לרגל לקבר המפואר הזה מאות דרוזים, אך בכל ימות השנה תמצאו כאן מבקרים.
 
תוכלו לחנות בצל העצים, ולעצור להתרעננות וגם ליהנות ממרכולתם של הדוכנים בשוק המקומי, שישמחו למכור לכם דבש, תפוחים, דובדבנים ושמן זית.
 

מג'דל שמס וגבעת הצעקות

נפנה צפונה מהכפר מסעדה לכביש 98 ונמשיך עימו עד לכפר הדרוזי מג'דל שמס, שהוא ללא ספק מקום ציורי שקיים יותר מ-400 שנים.
סמטאותיו מתפתלות ותושביו מאירי פנים ולבביים ואם אתם אוהבים את מטעמי המטבח הדרוזי (ולא התפוצצתם כבר בכפר מסעדה), לא תתאכזבו. פירוש שמו של הכפר הוא 'מגדל השמש' רמז לגובהו של המקום וקרבתו לשמש וגם – לפי האגדה, זהו הכפר הראשון הנהנה מזריחת השמש.
נסע עד לכיכר המרכזית, נחנה בסמוך, ונראה שביל שמוביל לתצפית על גבעת הצעקות. זו נקודה קרובה מאד לגבול עם סוריה, ושמה נגזר מאופי המקום: משני צידי הגבול, צועקים הדרוזים תושבי ישראל לאחיהם, דרוזים תושבי סוריה. שמו האמיתי של המקום הוא עין אלת תינא, או מעיין התאנים.
רוצים להישאר ללון כאן בלילה? מסתבר לשלמג'דל שאמס יש מה להציע: מלון בוטיק נרקיס שנפתח ב-2009 ומציע 21 חדרים מעוצבים שבוודאי יקסמו למייטלים שרוצים להירגע וליהנות מהסביבה הקסומה. www.narjishotel.com
 
 

לרקוד עם איילים

ניתן לבחור במספר מסלולי נסיעה, למשל נסיעה על כביש 98 לכיוון דרום בסמוך לכפר מסעדה, נפנה ימינה (מערבה ) בצומת יער אודם לכביש 978. שמורת הטבע היפהפה יער אודם היא שמורת הטבע הגדולה ברמת הגולן ( נקראת על שמו של הר אודם הסמוך ), משתרעת על פני 11 דונם שמרביתם אדמת בזלת, ומאופיינת בצמחיית חורש ים-תיכונית.
 
היא מציעה מסלולי טיול קלים וקסומים בנוף ייחודי. גם בעלי חיים רבים מצאו כאן בית: זאבים, ארנבים, דורבנים, חזירי בר, קיפודים ועוד. צריך לעיתים מזל בשביל לראות את החיות החמקמקות הללו. אבל, ישנן חיות שבעבור תשלום תוכלו ליהנות מהן ומאטרקציות נוספות: קפצו ליער האיילים הסמוך לשמורת הטבע.
 
כאן ניתן להקים מאהל, לעשות מנגל ולבלות עם כל המשפחה. במקום שירותי קמפינג וגם אטרקציות לילדים, ולמרות שמו של המקום, תמצאו כאן גם יעלים וצבאים, שמסתובבים חופשי לידכם. www.yayalim.co.il
 
 

קצת מורשת קרב?

אחרי שהתרשמנו משמורת הטבע יער אודם ומסביבותיה, נמשיך עם כביש 978 דרומה עד סופו, היכן שהוא מתחבר לצומת השריון. לא הרחק מהצומת, נמצא אתר ההנצחה של עוצבת השיריון ברק.
במלחמת יום כיפור, איבדה העוצבה הסדירה כמעט את כל לוחמיה בקרבות עיקשים. האתר שהוקם לאחר מלחמת יום כיפור כולל צריח טנק סורי הפוך שמסמל את בלימת הכוחות הסורים שחדרו לרמת הגולן.
 
שלושה סלעי ענק מוקדשים לכל אחד משלושת גדודי העוצבה, ועליהם חקוקים שמות החיילים שנפלו. באתר נמצא חדר מורשת קרב וגם אמפיתאטרון. ניתן לעצור לפיקניק בסביבה, או לבחור מסלול נסיעה צפונה לתצפית מרהיבה בהר שיפון.
 
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email