עוקפים את העומסים

אחרי שלמדנו לנווט בקלות וביעילות באמצעות מפות שמוצגות בטלפונים סלולריים או במכשירי ניווט ייעודיים, הגיע הזמן לעשות את זה בסטייל, ואגב חיסכון ניכר בזמן: כל השיטות לקבל עדכוני תנועה בזמן אמיתי
חנן בר-און
 
אז כבר הפנמנו במהלך השנים האחרונות, שניתן לנווט בדרכים עירוניות ובינעירוניות באופן די מהיר ומדויק, באמצעות פתרונות ניידים וסלולריים. הנ”ל מציגים מפות ומספקים הנחייה ויזואלית וקולית לעבר היעד וזה כבר לא טרנד: המדובר במהפיכה שנכנסה בעוצמה לסלון המכונית. אבל, השלב הבא הוא עדכון חי של מצב התנועה – כי הרי, לא מספיק להגיע ליעד – מומלץ לעשות את הדרך במהירות ולהתחמק מעיכובים ופקקים. ולא, אנחנו לא מתכוונים להאזנה דרוכה לגלגל"צ...
 

לבעלי סלולרי ללא GPS

ארבע חברות הסלולר מציעות את השיטה הפשוטה ביותר לקבלת עדכוני תנועה בדרכים, גם אם ברשותכם טלפון סלולרי ישן ו/או שאינו משוכלל: חיוג למספר טלפון שמספקת החברה הסלולרית, ושמיעת עדכוני תנועה.
 
מוקד התנועה של קול ישראל מציע מידע מפורט על עומסי תנועה בכל הארץ.
לקוחות סלקום, orange ומירס מתקשרים כוכבית955.
 
גם פלאפון מציעה שירות דומה למחייגים כוכבית 20. שירותים אלו כרוכים בתשלום זמן אוויר.
 
ויש גם שיטות מתוחכמות יותר, שמאפשרות עדכון שמקבל המשתמש אליו למכשיר בצורת הודעת SMS או הודעת MMS הכולל תמונת מפה עם הדרכים העמוסות. שירות כזה מציעה למשל חברת פלאפון (פלאפון Traffic). יש צורך להירשם לשירות, ומאותו רגע ההתנהלות פשוטה: נכנסים לאתר החברה, ומעדכנים את המערכת בשעות ובקטעי הכביש שרלוונטיים עבורכם. אגב, ההודעות מציינות גם את סיבת ההאטה או עומס התנועה: האם המדובר בתאונה, במחסום משטרתי או בחפץ חשוד, בעבודות בכביד וכו'.
 

חברות הסלולר מעדכנות

אבל, אם אתם מצוידים בטלפון סלולרי הכולל מקלט GPS, מן הסתם תעדיפו לקבל שירותי ניווט מתקדמים. ארבע החברות הסלולריות מציעות שירותי ניווט במגוון מכשירים תומכים, עבור עלות חודשית של 20 עד 24 שקל, ובנוסף תתכן עלות נוספת על חריגה בצריכת תוכן DATA.
במסגרת הכלים שהן מספקות, תוכנות הניווט במכשירים הסלולריים יודעות לחשב את מסלול הנסיעה האידאלי והמהיר ביותר בהתחשב על נתוני עומסי תנועה. בהתאם לתוכנה, עשויה להופיע נורה צהובה בפינה העליונה של הצג, שמתריעה למשתמש על עדכוני תנועה ועל עומס צפוי. ניתן לקבל מידע מוערך על מהירות הנסיעה הצפויה בקטעים העמוסים, וגם משך זמן העיכוב.
עדכון אוטומטי של תוכנות הניווט הסלולריות מתבצע בדרך כלל אחת לעשר דקות, למרות שהמשתמש יכול לבצע עדכון בעצמו.
 

ניווט קהילתי

קהילת משתמשי הטלפונים החכמים היא קהילה הולכת וגדלה, וזו גם קהילה שחבריה הם אנשים שדורשים קצת יותר יכולות מהמכשיר הנייד שלהם, ומוכנים לשתף חברים אחרים בצרכים המשותפים.
בשוק קיימות לא מעט תוכנות חופשיות לשימוש בטלפונים חכמים, בהן גם תוכנות ניווט. אחת מתוכנות החינם הללו היא WAZE (לשעבר FreeMap), תוכנת ניווט חופשית ישראלית שנבנתה, ומתעדכנת באופן מתמיד ע"י המשתמשים עצמם – מאגר עצום שכולל כרגע למעלה מ-300 אלף משתמשים רשומים. WAZE נתמכת במכשירים חכמים שמותקנת בהם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט (Windows Mobile), וגם סימביאן, אייפון, אנדרואיד ואפילו בלאקברי.
אבל, גולת הכותרת בהקשר לכתבה שלנו היא מן הסתם, התמיכה בעדכוני תנועה. בכל זמן נתון, מעדכנים המשתמשים בעצמם את התוכנה במצב התנועה. הם יכולים לעשות זאת מהמכשיר הסלולרי החכם שלהם, במהלך הנסיעה, או מכניסה לאתר האינטרנט של התוכנה, מהבית, מהמשרד, או מבית הקפה השכונתי.
 
אגב, התוכנה מאפשרת לקבל מצב עדכני של מצלמות מהירות, וגם להוסיף עדכונים, אם המשתמש נתקל במצלמה כזו בעודו בתנועה. www.waze.co.il
 

באמצעות גלי הרדיו

בתחילת הכתבה, סיפרנו על השימוש ברדיו ואכן, גלי האתר היו בעבר הדרך היחידה בארץ להתעדכן בדיווחי תנועה. אבל, ממש לאחרונה, נכנסה לישראל טכנולוגיה, שעושה אף היא שימוש בגלי רדיו FM לצורך עדכוני תנועה בזמן אמיתי. המדובר בשירות TMC (ר"ת Traffic Message Channel ) או ערוץ דיווח תנועה כמו זה שפועל לא מעט שנים באירופה ובמדינות נוספות בעולם.
 
לצורך שימוש בשירות, יש לרכוש מכשיר ניווט GPS ייעודי (PND) עם תוכנה וגם מקלט ייעודי הכולל אנטנה חיצונית. המדובר בתוכנת Mio FREEWAY, שנתמכת במספר דגמי MIO MOOV. התוכנה מוסרת לנהג דיווח על העומס, מיקומו, מהותו ובהתאם לבחירת המשתמש מאפשרת לעקוף את מוקדי העומס או להישאר בנתיב במידה והעומס מתקבל על הדעת.
 
כאמור, בשביל ליהנות מהשירות, יש צורך ברכישת והרכבת קיט ( הכולל מקלט עם אנטנה ייעודית) שעלותו מאות שקלים, אך מעבר לכך אין תשלום כלשהו על ההתחברות לשירות. נכון לעכשיו מכסה שירות ה-TMC את מרבית שטחי המדינה, מלבד דרום הארץ וחלקים בצפון הארץ.
 

האייפון מכוון את התנועה

ריבוי משתמשי האייפון והבאזז סביבו, גרמו ללא מעט חברות לפתח עבורו שלל יישומים מועילים יותר או פחות. חברת איתוראןGPS למשל, הייתה בין הראשונות שפיתחו עבור האייפון תוכנת ניווט ייעודית. כעת, הם מציעים שירות שמעדכן בזמן אמיתי עומסי תנועה, ומותאם לצפייה ושימוש באייפון. ה
 
משתמש צריך להיכנס לאתר אינטרנט הייעודי, זהו בעצם עמוד אינטרנט שמתעדכן בכל מספר דקות, ומציג את עומסי התנועה בגוש דן בלבד. השימוש בשירות זה חינמי, אך מן הסתם נדרש חיבור אלחוטי ( סלולרי או Wi-Fi).
 
בעתיד, גם תוכנת הניווט של איתוראןGPS לאייפון, תספק שירותי עדכון תנועה מלאים.
 
 
 
 
 

חדשות ועדכונים
אתר מפות חדש
ברוכים הבאים לאתר מפות.
צור קשר
:שם
:טלפון
:Email